Kurikassa juhlittiin suomalaisen jääkiekon 90-vuotista taivalta
8.2.2019 23:28 Uutiset / Pääsivusto

Suomalainen jääkiekko täytti 90 vuotta

Sunnuntaina Kurikassa juhlittiin suomalaisen jääkiekon 90-vuotista taivalta. Juhlailtapäivä aloitettiin nauttimalla kioskivastaava Pekka Ollikkalan valmistamaa maukasta lihakeittoa. Tämän jälkeen ohjelmassa oli seuraväen palkitsemistilaisuus.

Juhlaottelussa, jonka otteluisäntänä toimi Kurikan Kaupunki, Ryhti kohtasi IKK:n Kruunupyystä. Edustusjoukkueen pelin ensimmäisellä erätauolla esiteltiin komea joukko seuran juniorijoukkueita ja toisella erätauolla kiekkokoululaiset pelasivat harjoitusottelun.

Ryhdin joukkueiden taustalla toimii suuri joukko vapaaehtoisia. He ovat arjen sankareita, jotka mahdollistavat seuran toiminnan. Tälle vapaaehtoistoiminnalle annettiin tunnustusta palkitsemalla jokaisesta joukkueesta toimihenkilöitä ja taustatoimijoita, jotka omalla osaamisellaan, työpanoksellaan ja esimerkillään mahdollistavat kurikkalaisen jääkiekkotoiminnan.
Kuukauden toimihenkilöinä palkittiin kiekkokoulusta valmentaja Aleksi Harjunpää, F-junioreista huoltaja Mikko Markkila, E-junioreista huoltaja Sami Alanen, D-junioreista valmentaja Pasi Mäki-Saari, C1-junioreista joukkueenjohtajana Kari Mattila, C2-junioreista huoltaja Mikko Poikselkä ja edustusjoukkueesta huoltaja Hannu Hakamäki. Seuratoimijana palkittiin Jarkko Niemi.
Jo aiemmin viikonlopun aikana, mikäli mahdollista joukkueen omassa pelissä, palkittiin joukkueiden ahkeria taustatoimijoita. F-junioreista palkittiin Marika Kivistö, E-junioreista Sinikka Ruohonen, D-junioreista Taina Fränti, C2-junioreista Annu Randell, C1-junioreista Katri Lehto ja edustusjoukkueesta Tapio Ojanperä.
Lisäksi palkittiin junioripelaajia, jotka ovat ansainneet tunnustuksen omalla aktiivisuudellaan ja esimerkillään niin kaukalossa kuin kaukalon ulkopuolellakin: F2-junioreista Urho Hautaluoma, F1-junioreista Onni Mäkelä, E1-juniorit Iisakki Sjöblom, D2-juniorit Saku Oravamäki, C2-juniorit Lasse Ala-Krekola, C1-juniorit Jesse Väljä ja edustusjoukkueesta Santeri Lehtinen
Vuoden juniorina palkittiin Akseli Lehto, jolle luovutettiin jääkiekkoliiton kunniakirjan lisäksi sekä maajoukkueen pelipaita
Suurkiitos ja onnittelut palkituille!
#intohimonajääkiekko #juhlakausi #SJL90

Katso lisää Facebookista: https://www.facebook.com/KuRyJuniorit/


   
Lisää uutisia
Jääkiekko
«  Helmikuu   »
Kategoriat